Світло в акваріумі

Світло в акваріумі

Який світло потрібен рослинам

Для того щоб акваріум розвивався належним чином, а що знаходяться в ньому рослини розвивалися добре, потрібно щоб він висвітлювався правильно. Світло потрібен не тільки флорі, а й фауні (рибам). Освітлення дозволяє правильно їм розвиватися. Світло здійснює регуляцію життєдіяльності, але не завжди відбувається правильна настройка інтенсивності освітлення. Занадто велика кількість світла може викликати інтенсивне зростання водоростей і цвітіння води в резервуарі.

Наслідки неправильної освітленості

Для акваріума, де живуть різні види рослин, підходить період освітленості 10-12 годин на добу. Для рослин потрібна зміна дня і ночі, але в деяких резервуарах штучно збільшують період освітленості, прагнучи прискорити зростання флори. Природне чергування дня і ночі допомагає регулювати життєві ритми живих рослин. При дуже довгому або короткому висвітленні у них починається стрес, змінюється режим і можуть розвиватися захворювання.

Складність полягає в тому, що для деяких акваріумних рослин потрібно багато світла для розвитку, але це може нашкодити рибам, так як більшість акваріумних порід риб звикли жити на затінених місцях водойми (в умовах дикої природи). Занадто тривалий і яскраве освітлення позначається на зовнішньому вигляді мешканців акваріума. Риби можуть бліднути, втрачати яскравість своєї забарвлення і ховатися від світла.

Проблеми з неправильною освітленістю акваріума зустрічаються у нестандартних ємностей, висота яких більше 38 см. У високих резервуарах рослини, що ростуть на грунті, відчувають нестачу освітленості. Цю трудність іноді намагаються вирішити за рахунок інтенсивності і тривалості штучного підсвічування. Бажання поліпшити умови для низькорослих грунтових саджанців призводить до помилок. Занадто яскраве освітлення згубно позначається на рибах і на мікрокліматі водойми. Мешканці такого акваріума малорухливі, так як весь час відчувають потребу в захисті від яскравого світла. Риби прагнуть сховатися від яскравого світла, тому акваскейп здається незаселеним. В таких умовах нерідко з'являються хвороби, і починає цвісти вода.

Подивіться відео-розповідь про освітлення в акваріумі.

Стандарти освітленості для акваріумів

Який потрібен світло для тих акваріумів, в яких не живуть водні рослини? У таких резервуарах потрібно зменшити інтенсивність світла. Для цього можна взяти лампу меншої потужності. Для ємностей довжиною в 30 см потужність лампи не повинна перевищувати 10 Ватт. При такому освітленні буде видно рух риб, і мешканці штучного домашнього водойми будуть відчувати себе комфортно. При виборі інтенсивності освітлення потрібно враховувати породу риб. Якщо в акваріумі живуть риби альбіноси, то для них і такий рівень світла буде небезпечним.

Для комфортної освітленості в акваріумі із зеленою флорою, що не викликає стресу у риб, підійде лампа, довжина якої дорівнює довжині акваріума. Це оптимальний варіант підбору освітлення для неглибоких резервуарів. Для глибоких ємностей краще підбирати певний компроміс, який створив би комфортні умови і флорі, і фауні. Існує кілька варіантів вирішення цієї проблеми.

Якщо в ємності не вистачає світла для водної зелені, то слід вибирати породи риб з дрібних водойм, які звикли до яскравого освітлення. В цьому випадку рибам НЕ буде небезпечний яскраве світло, і він буде корисним для рослин. Можна підібрати види підводної флори, яким не потрібен занадто яскраве світло. Такі різновиди добре поєднуються з вмістом риб глибоководних порід. Вони дозволяють створювати умови для життя, близькі до природних.


Можна підібрати саджанці з листям, які можуть плавати на поверхні акваріума і споживати потрібну кількість світла. Листя будуть створювати затененность, в якій риби при інтенсивному освітленні відчують себе комфортно. В цьому випадку облаштування акваріума повинно починатися з вирощування підводних рослин.Як тільки в штучній водоймі будуть створені комфортні умови для риб, то можна буде їх запустити. Тоді при яскравому світлі риби зможуть ховатися в відросло листі водоростей, що плавають на поверхні водойми. Зазвичай рослини виростають до потрібного розміру за два місяці. Для кращого росту рослин, поки в резервуарі НЕ буде риб, потрібно додавати в грунт або воду підгодівлю.

При облаштуванні акваріума можна підібрати високі і низькі види рослин, рівномірно розподіливши їх у водоймі. Для початку вибирайте невибагливих представників водної флори: анубіаси, криптокорини, Елоді, яванський мох, валлиснерии, апоногетони, Річчі, бакопу, лімнофіли. Зробити можна таке облаштування тільки у великих акваріумах. Для ємностей невеликого обсягу цей варіант не підходить.

Подивіться відео про невибагливі акваріумні рослини.

При установці освітленості можна регулювати сторону, куди попрямує світло. Лампу краще направити в місця інтенсивного росту рослин. Так облаштувати підсвічування можна у великих ємностях. Вільні від водної флори ділянки води слід прикрасити корчами або морений дубом, що дозволить створити затінені «острівці», які близькі до природних умов проживання риб.

режим освітленості

Для комфортних умов утримання рослин, слід створити режим сутінків, який буває в дикій природі. Це час, коли сонце повільно сідає, властиво різних кліматичних регіонах. Навіть тропічним видам флори необхідні сутінки. Занадто різкий перехід від освітленості до темряви викликає стрес у саджанців. У живій природі процеси освітлення та темряви плавно переходять один в одного. Це потрібно врахувати і при створенні освітленості домашніх акваріумів.

Якщо світло вимикати і включати різко, то у рослин різко зміниться режим, вони не встигнуть адаптуватися до нових умов і змінять свій зовнішній вигляд. Багатьом видам, навіть світлолюбним, для комфортного життя потрібно затінення. Вони нерідко при яскравому світлі намагаються згорнути листя, і потрапити в тінь акваріума. Слід пам'ятати, що різка темрява також небезпечна. Якщо нічні тіньолюбиві види можуть пережити день в затінених кутах водойми, то світлолюбні просто не зможуть розвиватися в темній воді. Тому необхідно продумати плавний перехід від світла до темряви.

Для створення сутінкових умов в резервуарі, слід перед включенням лампи вмикати освітлення приміщення. 15 хвилин достатньо для того, щоб рослини змогли з темряви перейти до денного існування. Для кімнат з хорошим природним освітленням в літню пору року цього робити не доведеться. При спостереженні за акваріумом в цей час видно, як активізуються деякі види рослин в стані сутінків. При появі світла бакопи починають розгортати листя, і розпускатися.

Найкращим видом освітлення для акваріума є природне. Якщо ємність стоїть поруч з вікном, то рослини в такому акваріумі виглядають дуже красиво завдяки тому, що їм вистачає природного освітлення. Але природна освітленість помірної кліматичної зони підходить не для всіх видів флори. Тропічним рослинам обов'язково потрібно відрегульована додаткове підсвічування – бічна або кутова. Кількість світлового дня для світлолюбних видів – 11-12 годин.

Потрібно також пам'ятати, що не завжди сонце однаково яскраво світить. Бувають хмарні дні, і освітленість тоді падає. Коли світло сонця занадто яскравий, це теж не дуже добре. Вода нагрівається на сонці, і рослини відчувають себе дискомфортно. При сильному світлі сонця вода в акваріумі може цвісти, рослини почнуть сильно розростатися, віднімаючи вільний простір у риб. Вечірньої пори сонячного світла також буде не вистачати для освітлення акваріума.

Регулювати природне освітлення потрібно за допомогою штучних ламп. Потрібно пам'ятати, що основна частина світла в штучну водойму повинна потрапляти через верх.При правильному чергуванні природного і штучного освітлення резервуара, можна створити комфортні умови і для риб, і для водних рослин.

Освітлення акваріума своїми руками, світлодіодні led-прожектора в акваріумі

Освітлення акваріума своїми руками, світлодіодні led-прожектора в акваріумі
Одним з ключових моментів змісту здорового, красивого акваріума з пишними акваріумними рослинами є ОСВІТЛЕННЯ. Основні моменти підбору аквариумного освітлення вже були висвітлені на ФанФішка.ру, в цій СТАТТІ. Тут же, мені б хотілося поділитися з читачем своїм досвідом створення повноцінного, якісного освітлення для акваріума з живими акваріумними рослинами.
Отже, мова піде про створення змішаного освітлення: про встановлення світлодіодних прожекторів (далі – «СД-прожектор») в пластикову акваріумну кришку і люмінесцентної лампи Т5 (далі – «ЛЛ Т5»). Також в цій статті ми розглянемо питання встановлення кулерів в акваріум для охолодження води в літній період.
РОЗГЛЯНЕМО ВСІ ПИТАННЯ ПО ПОРЯДКУ:
– Що таке змішане освітлення, навіщо воно потрібне, які плюси?
– Чому саме СД-прожектор? –
– Чому саме в кришку?
– Навіщо потрібна лампа Т5?
– Вибір СД-прожектора?
– Що знадобиться для створення освітлення своїми руками?
– Процес складання аквариумного освітлення своїми силами.
– Скільки це буде коштувати?
– Чи варто морочитися? Який ефект? Що таке змішане освітлення, навіщо воно потрібне, які плюси?

змішана ОСВІТЛЕННЯ – це поєднання різних джерел освітлення. Хорошим прикладом такого освітлення є світильник ADA Solar I, де Такаші Амано поєднує металогалогеновими прожектор MH-HQI 150Ватт з двома лампами ЛЛ Т5 по 36 Вт.
Взагалі, якщо говорити про якісне акваріумний освітленні, то на мій погляд металогалогеновими прожектор (далі – МР) в поєднанні з ЛЛ – це найкращий варіант. Таке освітлення «пробиває» навіть найглибші акваріуми, характеристики такого освітлення максимально наближені до природного, природному освітленню. Ну, а візуальний ряд, Вас просто порадує – іскристі відблиски хвиль на дні акваріумі, тіні від рослин і рибок, природні, насичені кольори. Навіщо ж потрібно таке змішане освітлення? Все дуже просто, щоб відтворити «ефект сонця» в своєму акваріумі: ефект сходу, зеніту і заходу.
Погодьтеся, Сонце пекти 24-е години на добу, максимальна інтенсивність сонячного світла спостерігається лише вдень – в обідній час. Весь інший час Сонце або сходить, або заходить, інтенсивність освітлення поступово збільшується, а потім зменшується.
Приблизно такого ж ефекту можна домогтися при наявності змішаного світильника (освітлення), коли спочатку включаються ЛЛ Т5 (схід), потім на 3-4 години додається прожектор (вища точка), а потім (захід) знову працюють тільки ЛЛ Т5.
Плюси такого освітлення зрозумілі:
1. Акваріумні рослини отримують найбільш природне освітлення. Встановлюється певний ритм.
2. Попередження водорослевой спалаху. Потужне, тривалий, а тим більше неправильне освітлення призводить до «позеленіння» акваріума. Потрібно лише створювати пік активності освітлення, а не «смажити» акваріум 12 годин на день.
3. У той же час наявність потужного, спрямованого і якісно-правильного освітлення, в достатній кількості – це запорука успіху!
Чому саме світлодіодний led-прожектор? Чому саме в кришку? Єдиним істотним недоліком металогалогеновими світильника є те, що він дуже сильно нагрівається. На жаль, використовувати таке освітлення можна тільки лише в відкритих акваріумах (без кришки), на відстані мінімум 30 см. Від поверхні води, застосовуючи при цьому підвіси або стоїку для світильника.
Коли я вирішував питання про те, яке ж освітлення буде в моєму акваріумі, я виходив з того, що акваріум буде закритий (з кришкою).По-перше, так хотіла дружина))), по-друге, я був згоден з нею, що акваріум з кришкою виглядає вдома, як то більш затишно, плюс будинку «бродять» коти, які щовечора дивляться «АкваТелевізор», ну і все таки будинок – це не виставковий центр і не лабораторія ADA … металлогалогеновие софіти в будинку – це перебір! Але, тут вже кожен вирішує сам … моя думка не догма.
Так ось, аналогом металлогалагенового прожектора, є світлодіодний. Зауважу відразу слово «аналогом» в лапках … все ж різниця суттєва є. По-перше, світлодіодне освітлення, на відміну від МГ дискретно. дискретність (Від лат. Discretus – розділений, переривчастий) – властивість, що протиставляється безперервності, переривчастість. Щоб пояснити на пальцях, нижче фото-приклад, як виглядає суцільною і дискретний спектр.

Таким чином, ми бачимо, що спектр світлодіодів, м'яко кажучи, не найкращий. І справа тут, навіть не в піках червоного і синього кольору, а саме в тому, що акваріумні рослини на самій-то справі, в процесі фотосинтезу поглинають весь видимий спектр, а він у СД неповноцінний.
У чому ж схожість МГ і СД, запитаєте Ви? Навіщо спочатку робити таке «неякісне» освітлення? Відповіді на ці питання розкриють ПЛЮСИ СД-прожекторів.
1. Як і металлогалагеновий прожектор, світлодіодний має спрямоване освітлення. Тобто, ККД світлодіодів набагато вище, ніж, наприклад, у люмінесцентних ламп, ефективне застосування яких, можливо лише з відбивачами. Якщо говорити побутовою мовою, то СД і МГ-прожетори «б'ють» в одну сторону, а не «розпорошуються» зовсім. Саме ця властивість дозволяє «пробивати» МГ і СД-прожекторам найглибші акваріуми і товщу води в 60 і більше сантиметрів.
2. На відміну від МГ, світлодіодний прожектор не випромінює надмірне тепло. Перевірено. З лицьового боку СД-прожектор взагалі не нагрівається, а задня частина нагрівається, але терпимо (терпимо для руки і пластикової кришки). Деякі акваріумісти радять ставити кулера на СД, для відведення тепла, але поки навіть зараз, коли на вулиці +36, я не бачу в цьому необхідності. Знову ж це не константа, у всіх своя специфіка.
3. Світлодіодне освітлення – це на сьогоднішній день саме економне освітлення. Ви заощадите в 3, в 10 разів на електроенергії.
4. Суттєвим недоліком, наприклад, люмінесцентних ламп, є їх мерехтіння з помітною навіть для ока частотою. У зв'язку з чим, при тривалому впливі ЛЛ на людину, у нього дуже швидко втомлюються очі. Світлодіодні лампи живляться постійним струмом, тому у них мерехтіння відсутня.
5. Інші позитивні моменти СД: безпека (працюють при низькій напрузі, що важливо для акваріумної справи) і тривалий термін роботи (до 100000 годин).
Навіщо потрібна лампа Т5? Від тому, що люмінесцентні лампи Т5, краще ніж Т8, думаю, багато хто вже знає, тому я не буду тут акцентувати на цьому особливу увагу.
Я застосував ЛЛ Т5 в своєму випадку, по-перше, для створення змішаного освітлення, а по-друге, для поповнення дискретності світлодіодного спектра.
А саме, була застосована так звана лампа «Фул спектр».

Люмінесцентна лампа для акваріума, призначена для забезпечення інтенсивного освітлення. Лампа JBL Solar Ultra Color Т5 має підвищену потужністю в порівнянні зі стандартними лампами Т8 і має повний спектр кольорів.
При застосуванні в акваріумі лампи JBL Solar Ultra Color, ви отримаєте посилення передачі червоного і синього кольорів акваріумних риб та інших мешканців акваріума.
Маючи підвищену частку червоного і синього кольорів в спектрі, акваріумна лампа JBL Solar Ultra Color стимулює синтез хлорофілів, що в свою чергу прискорює процес фотосинтезу.
Природно дана лампа була встановлена ​​з відбивачем / рефлектором. Зауважу, що я хотів спочатку встановити 2-е такі лампи, для рівномірності освітлення і хорошою потужності, але на жаль розміри кришки не дозволили зробити це.
Вибір СД-прожектора
До вибору і придбання світлодіодного прожектора потрібно поставитися з особливою педантичністю.Це дуже важливий і дорогий момент, що не приділивши належної уваги якого, можна просто викинути гроші на вітер.
Оскільки на ФанФішке, в цьому питанні я першопроходець, довелося мені вичитати купу інформації, переглянути безліч характеристик різних прожекторів і світлодіодних панелей, зібрати мізерну інформацію по форумам і поспілкуватися з нечисленними знавцями світлодіодного справи.
І так, який висновок був зроблений! На 100-110 л. акваріум, чистого обсягу потрібно:
1. Два світлодіодних прожектера. Так як, вони мають направлене світло і один, хоч і більш потужний прожектор не охопила всю площу дна і водойми в цілому.
Якщо кришка дозволяє, можна ставити і три прожектора (меншої потужності), що дасть Вам більше впевненості в тому, що прожектори швидко не згорять. На жаль, ремонту СД-прожектори не підлягають. Менш потужні прожектори менше нагріваються, відповідно ризики зменшуються. У той же час, чим менше Ватт у СД, тим менше його «пробивна» здатність і інші його характеристики теж. Загалом, все потрібно прорахувати і прикинути.
2. Всім відомо, що світлодіодне освітлення набагато могутніше номінального. Тобто потужність світлодіодів в Ватах вимірювати як мінімум не коректно.
Ось я і задався над питанням, а скільки ж тоді ват то потрібно на мій акваріум. Вірити продавцям на ринку, які говорять: «УмножЯй на три дарагой і будуть ті реальні вати» – нерозумно! Загалом, довелося мені і в цьому питанні поритися і знайти більш чітку інформацію.
А істина досить проста, освітлення, крім Ватт має масу характеристик, в тому числі і так звані люмени – це кількість світла, що випромінюється / випускається джерелом світла. Джерело світла зі світловим потоком в 1 люмен, який рівномірно висвітлює яку-небудь поверхню площею 1 квадратний метр, створює на ній (поверхні) освітленість 1 Люкс.
Дослідним шляхом, аквариумистами було встановлено, що для хорошого травника, для голландського і Амановского акваріума потрібно 40-50 Люмен на літр чистого обсягу води.
Завдання було вирішена і вибір прожекторів став гранично конкретним – потрібно два прожектори, щоб в сумі їх люменів вони давали 50Лм / л.
3. І останні два важливих момент при виборі СД-прожектора – це все-таки: спектр та Кельвіна.
Як виявилося, прожектора рясніли різноманітністю: були теплого світіння, холодного світіння, натрапив я навіть на RGB прожектори (і довго розбирався, що це за штука така))). Але, нам потрібен тільки один прожектор – зі спектром максимально наближеному до денного. У такого СД найбільш оптимальні характеристики.
Кельвіна (К) – це колірна температура будь-якого джерела світла. Це міра нашого враження від кольору даного джерела світла. Для утримання акваріумних рослин рекомендовано від 6500 до 8000 К.

Що знадобиться для створення освітлення в акваріумі своїми руками і скільки це буде коштувати?

По-перше, знадобляться вмілі руки, без них ніяк))) А так же інструменти, бажано: дриль, електро-лобзик, болгарка, інше дрібне інструмент (викрутки, ключі, плоскогубці, інше). Якщо у Вас немає лобзика або болгарки, що не впадайте у відчай. Просто доведеться все робити «в ручну», наприклад, ножівкою або пилкою.

Я «модернезірвал» акваріумну кришку ТМ «Природа» (Пластик, з двома вбудованими ЛЛ Т8, баластом і стартером), ось таку: придбано два СД-прожетора по 30Вт, ТМ «Feron» модель LL 730. Характеристики: денне освітлення 6500К, 2850 Люмен (до слова, 2 СД * 2850Lm = 5700Lm / 110л.води = 51,8лм / л).
придбано Акваелевскій електронний пускач під ЛЛ Т5. Такий вибір був зроблений щоб мінімізувати «напічканность» акваріумний кришки, місце під якою і так на вагу золота.
Придбано раніше озвучена лампа Т5 JBL Solar Ultra Color Т5, 28 Вт, 60 см. + Рефлектор.

Розетка – реле напруги.
Необхідна для безпеки і попередження стрибків напруги. У такій розетці встановлюються межі напруги, після яких обладнання знеструмлюється. Розетки таймери (2 шт.). Необхідні для автоматичного включення / вимикання освітлення. Полегшує життя і чітко контролює час подачі того чи іншого висвітлення. Для освітлення були придбані електронні розетки-таймери, так як на відміну від механічних, вони не збиваються. Наприклад, при знеструмленні мережі вони «все пам'ятають» і після відновлення подачі струму працюють за заданим графіком. Для встановлення кулерів (Вентиляторів), знадобиться: 2-а комп'ютерних кулера на 12Вт і адаптер напруги, відповідно 12Вт. Я придбав адаптер з перемикачем Вт від 0 до 12 Вт, зручно зменшувати або збільшувати швидкість обертання кулерів і відповідно ступінь охолодження. А так же для зменшення гучності, якщо це потрібно.


Знадобиться також: силікон (будівельний і акваріумний), кріплення (болти, гайки, шурупи), стяжка-тримачі для прожекторів (бажано алюмінієві, щоб не іржавіли), дроти (двожильні і трижильні), потрібні для підключення прожекторів, кольорів, вилки під прожектора із заземленням.

Процес складання аквариумного освітлення Процес побудови та встановлення аквариумного освітлення своїми руками у всіх різний, так як кришки у всіх різні. Опишу свій процес.
1. Спочатку приєднуємо шнур і вилку до прожекторам. З прожектора йде трижильний провід (із заземленням), відповідно потрібно приєднувати до нього такий же провід. Не слухайте, "розумних продавців" в будівельних супермаркетах. Я коли купував провід мені було сказано, мовляв: «Ти що. / Цензура /, прожектора заземлювати ». Загалом, вірте тільки собі і достовірної інформації, а не «горе спецам», які розбираються мабуть тільки в дешевій горілці.
Фото можна збільшити ЛФМ




2. Далі видаляємо всі «старі нутрощі» кришки.
3. Робимо розмітити і вирізаємо отвори під прожектора. Дану маніпуляцію потрібно робити особливо ретельно, так щоб освітлення прожекторів було рівномірним – по всьому акваріуму.
4. Встановлюємо прожектора і закріплюємо їх за допомогою стяжки і кріплення.
5. Всі силікону і герметизируем. Особливу увагу видаліть металевих частин (якщо вони використовуються), добре просіліконьте їх щоб іржа не потрапляла в акваріум.
6. Після перевіряємо працездатність і приступаємо до установки кольорів.
7. Робимо отвори для кулерів в протилежних сторонах кришки.
8. Монтуємо кулера. Один кулер розміщуємо на вдув, другий на видув. Силікон.
9. Під'єднуємо кулера до адаптера, перевіряємо працездатність.
10. Після все дроти простягаємо по периметру кришки і за допомогою силікону закріплюємо.
11. Встановлюємо Т5 і Акваелевскій електронний пускач в останню чергу, виходячи з наявності вільного місця під кришкою. СД і ЛЛ не повинні перекривати один одного.
Так виглядає електро підключення під акваріумом
Скільки це буде коштувати?
Кришка – в наявності.
Прожектор (30Вт) – 2800 руб. * 2 = 5600 руб.
Акваелевскій електронний пускач – 1200 руб.
Т5 JBL Solar Ultra Color Т5, 28 Вт, 60 см. – 750 руб.
Відбивач – я використовував саморобний, тому що стандартний не влазять.
Розетка реле – 400 руб.
Розетка таймер – 350 руб * 2 = 700 руб.
Подовжувач з кнопками вимкнення = 400 руб.
Адаптер живлення 12Вт – 210 руб.
Кріплення, дроти, вилки, силікон, стяжка, інші дрібниці – 500 руб. (Приблизно).
РАЗОМ: 9760 руб. (275 у.о.)
Чи варто морочитися? Який ефект? Однозначно варто. Ціна питання не так глобальна, а ефект приголомшливий.
Мої рослини відразу запузирялі навіть без Т5, з Т5 через дві години посиленого освітлення починається «киснева заметіль». А це явна ознака – ефективного і якісного освітлення. Самі рослини ростуть, як бур'ян на городі. А акваріум заіскрився і перетворився до невпізнання.
Ось, первинні фото акваріума і рослин з бульбашками







Світло в акваріумі

Нормальне життя водних рослин і живих істот безпосередньо залежить від якості освітлення. І у кожного початківця любителя акваріумних рибок обов'язково виникнуть питання: чи потрібен світло в акваріумі і навіщо він потрібен.Спробуємо знайти відповіді на ці питання.

У колишні часи любителі рибок ставили свій акваріум поруч з вікном для кращого його освітлення. Однак незабаром помітили, що якщо світло з вікна падає на будиночок для рибок під кутом, то його стінки починають заростати водоростями.

Пізніше, з появою сучасних освітлювальних приладів, природне світло для рибок в акваріумах змінився на штучний.

Крім декоративної функції світло в акваріумі виконує ще й важливу фізіологічну навантаження. Адже для правильного розвитку світло необхідне всім живим організмам, а його відсутність викликає у них стрес.

Коли включати світло в акваріумі?

Майже всі акваріумні рибки і рослини походять із тропіків, де світловий день триває приблизно 12 годин поза залежності від пори року. Тому для своїх акваріумних вихованців краще організувати таку освітленість, до якої вони звикли в природі.

Однозначної відповіді на питання: чи потрібно робити перерви в освітленні акваріума, до сих пір немає. Можна включати лампи приблизно в 10-11 годин ранку і ввечері в ці ж години їх вимикати. А краще, якщо обов'язок вмикати-вимикати світло в акваріумі ви надасте спеціальному таймером, який буде це робити навіть під час вашої відсутності.

Як розрахувати світло в акваріумі?

Багато акваріумісти радять встановлювати інтенсивність освітленості з розрахунку на один літр води – лампу потужністю 0,5 Вт. При цьому не забудьте врахувати глибину вашого акваріума: для рибок, що живуть на глибині, світла знадобитися менше, ніж для мілководних.

Як показує практика, підібрати світло саме в вашому акваріумі можна експериментальним шляхом, відштовхуючись від усереднених 0,5 Вт. Якщо в акваріумі надлишок світла, вода в ньому почне цвісти, а стінки заростають водоростями. При недостатньому освітленні рибкам буде важко дихати, мелколистние рослини в акваріумі почнуть гинути, а на стінках з'являться коричневі плями.

Спектр освітленості в акваріумі

Найбільш вимогливі до спектральної освітленості підводні рослини. Для того щоб в них відбувалися процеси фотосинтезу, необхідний фіолетово-синій діапазон світла і оранжево-червоний. Звичайними люмінесцентними лампами домогтися цього неможливо. А от сучасні світлодіодні і фітолампи із завданням справляються відмінно.

Як вибрати лампу для акваріума?

Лампи для акваріумів бувають декількох варіантів:

  • лампи розжарювання – найгірший варіант, вони світять погано, але сильно гріють;
  • люмінісцентні лампи в повному обсязі надають необхідний спектр освітленості;
  • фітолампи забезпечують потрібну інтенсивність світла, проте вартість їх досить висока;
  • освітлення світлодіодними лампами найближче до сонячного. При ньому підтримується стабільна температура води. З їх допомогою можна регулювати і яскравість, і спектр світловий освітленості в акваріумі.

❶ Як вибрати лампу в акваріум :: як зробити світильник для акваріума :: Тварини :: Популярне

Рада 1: Як вибрати лампу в акваріум

Сучасні освітлювальні прилади дозволяють вирішити проблему освітлення акваріума будь-якого типу, незалежно від виду його мешканців. Крім виконання декоративної функції, лампи в акваріумі задають тон нормальної життєдіяльності водних рослин, тварин і мікроорганізмів, що забезпечують переробку накопичуються в воді органічних речовин.

Інструкція

1. У більшості випадків для висвітлення акваріумів використовуються люмінесцентні лампи. Лампи розжарювання в даний час встановлюються рідко, так як більша частина їх енергії перетворюється в тепло. Люмінесцентні ж лампи економічні, досить довго служать, дають хороший потік світла. Недоліком є ​​лише необхідність використовувати для підключення їх до мережі електронний баласт або дросель.

2. З точки зору власника акваріума люмінесцентні лампи мають два головні показники: кольоровість і потужність. Перший відображає колірний спектр лампи, останній виражається у ВАТ.За потужністю освітлювальні прилади бувають на 56, 40, 30, 25, 20 (18), 15 і 8 Вт. Кожному з показників потужності відповідає певна довжина лампи: 120, 105, 90, 75, 60, 45, 20 см відповідно. Тому, відправляючись за покупкою освітлювальної системи, заміряйте довжину акваріума.

3. Підрахуйте потужність, що відповідає вашому акваріуму. Для ємності з висотою стовпа води 45 см і менше візьміть лампу з потужністю 0,5 Вт на літр. При цьому ви отримаєте середню освітленість, яка підходить для більшості рослин. Якщо акваріум вище 50 см, потужність ламп потрібно подвоїти.

4. Слід також врахувати, що в акваріум потрапляє далеко не весь світло, що виходить від світильника – частина йде вгору і в сторони. Щоб мінімізувати втрати світла, віддайте перевагу лампам із спеціальним відбивачем, зберігаючих до 95% світла.

5. Зверніть увагу на кольоровість лампи. Хлорофіл поглинає світло нерівномірно: в червоно-помаранчевої області спектра (660 нм), в фіолетово-синьою (470 нм), причому в першій в два рази інтенсивніше. Отже, рослинам потрібен як червоний, так і синій (трохи менше) світло. Світло з іншими спектральними характеристиками може не сподобатися рослинам і простимулювати їх зростання.

6. У продажу в даний час є різні по потужності лампи білого і денного світла. Лампа білого світла (ЛБ) в своєму спектрі збігається з областю поглинання хлорофілу, за що повсюдно використовується аквариумистами. Лампа денного світла має багато синьо-блакитній області, тому для акваріума вона не придатна.

7. Варто відзначити кілька різновидів і зі спеціалізованих ламп для акваріумів. Лампи з позначкою Aqua-Glo мають спектр, спеціально підібраний для максимального збігу зі спектром поглинання хлорофілу. Її світло добре забарвлює на рибах жовті, помаранчеві, червоні, блакитні та сині кольори.

8. Sun-Glo схожа по спектру на лампу білого світла, однак вона більш збалансована. Джерело світла Power-Glo в своєму спектрі містить частину синього світла. Ця потужна світлова система може застосовуватися в акваріумах без рослин або в морських акваріумах. При наявності рослин цю лампу необхідно комбінувати з Aqua- або Flora-Glo, спеціально розробленої для акваріумів з рослинами.

Рада 2: Як вибрати лампу для домашнього акваріума

Про те, як вибрати лампу для домашнього акваріума, Рано чи пізно замислюється кожен акваріуміст. Адже саме достатнє освітлення гарантує нормальну життєдіяльність і продуктивність всім жителям як прісноводного, так і морського домашнього акваріума.

Інструкція

1. Перш за все виберіть найбільш підходящий для вашого акваріума тип лампи.

2. Лампа розжарювання є колбу, всередині якої світиться металева спіраль з йдуть по ній електричним струмом. Така лампа для домашнього акваріума виділяє надто багато тепла і дає надто розсіяне світло. До того ж, термін служби її досить-таки невеликий. Єдине, що до сих пір привертає деяких акваріумістів в цій лампі – це її дешевизна.

3. Непоганим інструментом для освітлення домашнього акваріума є галогенні лампи. Своїм зовнішнім виглядом вона дуже нагадує лампу розжарювання. Але за дією своєму сильно від неї відрізняється. Галогенні лампи для акваріумів випромінюють дуже інтенсивний світло і не дають зайвого тепла. Вони ідеально підходять для швидкого росту акваріумних водоростей. Головний недолік галогенних ламп – їх недовговічність.

4. Найпопулярнішими джерелами світла для домашніх акваріумів є люмінесцентні лампи, що дають м'яке розсіяне світло. Предмети, освітлені такими приладами, що не відкидають різких тіней. Такі лампи здатні висвітлити досить велику поверхню. Крім цього, люмінесцентні лампи дуже легко встановлюються і мають досить високу довговічністю. Принцип дії їх заснований на тому, що замість металевої спіралі світиться інертний газ, закачаний в колбу.Мінус люмінесцентних ламп – зниження їх яскравості в міру експлуатації.

5. Порівняно недавно в акваріумістики стали використовуватися розрядні лампи. Вони досить економічні, а по яскравості своїй перевищують люмінесцентні в два рази. Розрядні лампи виділяють багато тепла. В цьому і полягає основний їх недолік.

6. При виборі лампи для домашнього акваріума зверніть увагу на її потужність. Вона повинна відповідати обсягу освітлюваної ємності (0,5 Ватт на 1 літр води). Запам'ятайте, що надлишок світла може вплинути на жителів акваріума негативно.

освітлення акваріума

Да буде світло!

Освітлення акваріума – проблема, з якою стикається кожен власник домашнього підводного царства. У минулому залишився денне світло в акваріумі на підвіконні через запилене скло. Хто ви? Батько, який хоче виховати дитину в дусі прихильності до цінностей домівки? Бізнесмен, релаксуючий після важкого дня під переливи зграй неонов, або просунутий акваріумний селекціонер?

Для кожного сучасний ринок пропонує лампи освітлення для акваріума, що дозволяють знайти рішення відповідно до «світловим апетитом» розводяться риб і рослин. І, все-таки, як правильно висвітлювати акваріум? На що звернути увагу в питаннях акваріумний підсвічування?

  1. Тривалість і періодичність світла в акваріумі.
  2. Його інтенсивність.
  3. Спектр аквариумного світла.
  4. Вибір світильника для акваріума.

Світити завжди?

Батьківщиною більшості акваріумних рослин і риб є тропіки.

Світловий день в цих широтах наближається до 12 години і взимку і влітку. Ось і ви організуйте підсвічування для акваріума так, як до цього «звикли» його мешканці.

Немає єдиної думки з приводу того, чи варто влаштовувати денні перерви в освітленні акваріума? Але істотної ролі вони не зіграють. З міркувань зручності включіть світильник для акваріума годин в 10-11 ранку, щоб в той же час увечері перед сном ви могли насолоджуватися грою риб в акваріумний підсвічуванні.

Ще краще, якщо за вас функції «включення-виключення» світла в акваріумі виконає автоматика. Таймер-розетка вартістю від $ 5 (Lemanso, Ferplast …) будуть управляти процесом освітлення навіть під час вашої відсутності. Просто вставте таймер в розетку і задайте режим підсвічування для акваріума на довгі часи вперед.

Інтенсивність підсвічування для акваріума

Існує думка, що оптимальною є підсвічування для акваріума з розрахунку 0,5 Вт потужності ламп на 1 літр води. Однак ці показники не є догмою. Необхідно враховувати і глибину води і характеристики середовища природного проживання риб і рослин. Зрозуміло, що жителям глибин, потрібно значно менше світла, ніж мешканцям мілководдя, а втрати інтенсивності світлового потоку на глибині 20 см. Значно менше, ніж на глибині 60 см.

Найбільш точно підсвічування для акваріума може бути встановлена ​​шляхом експерименту. При надмірному освітленні в акваріумі у вас у вас почнеться цвітіння води, розвиток нитчатки, заростання стінок водоростями. Недостатня ж підсвічування для акваріума призведе до утрудненого дихання риб, загибелі мелколістних рослин, коричневих плям на стінках. Тому в освітленні акваріума відштовхуйтесь від горезвісних 0,5 Вт / л. і експериментуйте.

Світло в акваріумі. спектр

Рослини найбільш вимогливі до спектру освітлення акваріума. Для процесу фотосинтезу їм необхідні два вузьких колірних діапазону: фіолетово-синій (приблизно 440 нм) і червоно-помаранчевий (660-700 нм).

Звичайні люмінесцентні лампи не забезпечують необхідний спектр підсвічування для акваріума. Повністю забезпечують рослини світлом в потрібному діапазоні сучасні люмінесцентні фітолампи і світлодіодні лампи для акваріума.

Відео про освітленні акваріума